Yaşam Koçluğu ve Nefes Terapisi

0
3692

Yaşam koçluğu ve nefes terapisi seanslarını beraber yürütmenin sinerjisi dönüşümü hızlandırıyor.

“1+1=2 ediyorsa bu yeteri kadar verimli değil, 1+1=3 etmeli” derdi babam, iki işi aynı anda yürütmeyi veya yeni bir ortakla çalışmayı düşündüğünde. O bunu, iş hayatı için söylerdi ama hayatın her alanında önemli bir kriter bence.

Ben de tam bu sebeple yaşam koçluğu ve nefes terapisini bir arada yürütüyorum. Çünkü ikisini bir arada alarak kişilerin hayatlarında arzu ettikleri dönüşümü ne kadar hızlandırdıklarını biliyorum. Benim kendi hayatımdaki birebir deneyimim de bu şekilde.

Bir yandan yaşam koçluğu yapmaya başlamışken, bir yandan da süreci daha da hızlandıracak bir şeyin peşindeydim doğrusu. Başka bir çok çalışma denedim; EFT, Hipnoz, Reiki, Bilinçaltı Olumlamaları,… vs. Hepsinin benim kendi sürecime faydaları oldu ama hiç birisi nefes çalışmaları kadar jet hızıyla etki etmedi. Yaşam koçluğu ve nefes terapisi bileşiminin sinerjisi bambaşka.

Şöyle bir örnek verirsem daha anlaşılır olacak. Tekneyle bir yere gitmek istiyorsunuz diyelim. Bunun için yapmanız gereken, önce atmış olduğunuz çapayı denizden almak ve dümeni gitmek istediğiniz yöne çevirip motoru çalıştırmak.

Nefes terapisi ile nefesinizi doğal haline kavuşturarak atmış olduğunuz çapayı denizden almış oluyorsunuz. Yaşam koçluğu ile de dümeni her zaman gitmek istediğiniz yönde tutmayı başarıyorsunuz. Sonuç, ideal sürede istediğiniz yere varış.

Çapayı denizden aldıktan sonra, dümeni istediğiniz yöne doğru tutamazsanız akıntıya kapılıp gidebilirsiniz. Muhtemelen dümen de eskiden durduğu yöne doğru dönme eğilimi gösterecektir. Hepimiz eski alışkanlıklarımıza bağlıyızdır. Yaşam koçluğu seansları bu yüzden önemlidir.

Diğer taraftan, dümeni istediğiniz yöne çevirseniz bile denize atmış olduğunuz çapa işinizi zorlaştıracak ve sizi yavaşlatacaktır. Nefes terapisi ise, hücresel hafızanızda biriktirmiş olduğunuz negatif duyguları serbest bırakmanıza yardımcı olacaktır.

Yaşam koçluğu düşünceleriniz ve farkındalık üzerinde çalışır, nefes terapisi ise hücresel hafıza ve duygularınız üzerinde. Hangisinin üzerinde çalışırsanız, diğerine olumlu katkı sağlamış olursunuz. Dolayısıyla her ikisi üzerinde aynı anda çalışmak, birbirini besleyen olumlu bir döngü yaratır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.