Nefes Terapisi Nedir?

Nefes Terapisi, nefesimizi ilk doğduğumuz zamanki açık ve doğal haline kavuşturmak için yaptığımız bir çalışmadır.

 

Hepimiz açık ve doğal akışında olan bir nefesle dünyaya geliyoruz. Bebekleri nefes alırken izlediyseniz ne demek istediğimi tahmin etmişsinizdir, gayet huzurlu ve açık bir şekilde nefes alıp verirler. 3-4 yaşından itibaren ise, yaşadığımız deneyimler sonucu veya çevremizdeki kişilerin nefes alışkanlığından etkilenerek nefesimizi değiştirmeye ve çarpıtmaya başlıyoruz.

 

Annemiz azarlıyor nefesimizi tutuyoruz, öğretmemiz eleştiriyor nefesimizi tutuyoruz, arkadaşlarımız dalga geçiyor nefesimizi tutuyoruz, babamıza kızıyoruz ama kendimizi ifade edemiyoruz ve yine nefesimizi tutuyoruz. Sonuç olarak, negatif duygu hissettiğimiz ve duygularımızı bastırdığımız her deneyim nefes alışkanlığımızı bozuyor ve çarpıtıyor.

 

Şu an toplumumuzun %90’ı nefes kapasitesinin sadece %30’unu kullanarak yaşamını sürdürüyor. Bu da hem fiziksel rahatsızlıkları hem de duygusal anlamda mutsuz bireyleri yaratıyor.

 

Nefes Terapisi ile, yaşamın içindeki deneyimler sonucunda ilk doğduğumuz zamanki doğal halinden uzaklaşan nefes alışkanlığımız yeniden açık ve doğal haline geliyor.