Meditasyon

Meditasyonun benim için anlamı, zihnimdeki kalabalık düşünceler yerine İçimdeki Sese kulak verebilmek demek.

Belki binlerce meditasyon tekniği var. Fakat ben sadece, nefesime odaklanarak zihnimi dinlendirmeyi ve Tanrı’nın gücünü içimde hissetmeyi tercih ediyorum. Sonrasında kendimi çok daha zinde ve coşkulu hissediyorum. Zaten bir yöntemin işe yarayıp yaramadığının tek göstergesi kendinizi sonrasında nasıl hissettiğiniz.

Üzerinizde sizi çok sıkmayan rahat kıyafetler olsun. Oturabilirsiniz veya uzanabilirsiniz. Uzandığınız zaman uyuyakalma riski var ama bence hiçbir sakıncası yok. Meditasyon değil şekerleme yapmış olursunuz sadece. Derin nefesler alın. Karnınızı şişirerek, göğüs kafesiniz ve omuzlarınızla beraber derin nefesler alın. Sonra rahatlama hissederek tüm nefesinizi verin. Vücudunuzun her yerini rahatlamış olarak hissedin, tüm kaslarınız gevşemiş ve ağırlaşmış. Bu sırada derin nefesler alıp vermeye devam edin. Nefes alış-verişimin süresini nasıl ayarlayacağım derseniz, tümüyle size kalmış ama bir nefes alışınızın ve verişinizin toplamı 10 sn gibi sürerse, gayet uygundur. Yani dakikada toplam 6 nefes.

Dikkatiniz nefesinizde olsun ki; aklınıza gelen diğer düşünceler uçup gitsin zihninizden. Meditasyon sırasında hiçbir şey düşünmemeye çalışmayın, siz düşünmemeye çalıştıkça daha fazlası aklınıza gelir. Sadece gelen düşünceler aksın gitsin, siz nefesinize odaklanın. Sizi rahatlatan güzel bir müzik koyabilirsiniz. Zaten bir süre sonra düşünceleriniz azalacağı için kendinizle baş başa kalacaksınız.

Meditasyonunuzun süresini belirmek tamamen size kalmış. Çok keyif alıyorsanız, isterseniz iki saat yapın ama 15 dakikalık meditasyon da gayet yeterli. Düşüncelerinizin yavaşlaması da bir 5-10 dakika alacağına göre, 20-25 dakika son derece dinlendirici ve yenileyici oluyor. Ne kadar sıklıkta yapılmalı derseniz, o da tümüyle size kalmış. Her gün yapmanız çok hoş olur ama arada bir bile yapmak hiç yapmamaktan daha iyidir. Ben de her günmeditasyon yapmıyorum, işin doğrusu. Ama kendimi yorgun veya gergin hissettiğim zaman çok faydasını görüyorum.

Meditasyon, kendinizi ruhani tarafınıza açmanın en etkili yollarından biri bence. Siz dinlemeye başladıkça İçinizdeki Ses size daha fazla yol gösterecek ve hayat keyifli bir yolculuk halini alacak.