EFT Teknikleri

EFT Teknikleri = Emotional Freedom Techniques (Duygusal Özgürleşme Teknikleri)

EFT teknikleri, negatif duygularınızı boşaltarak direnci serbest bırakmanıza yardımcı olur. Yöntemin özü; önce negatif duygunuza

iyice yoğunlaşmanızı (yani kendinizi kötü hissetmenizi), bu duyguyla beraber kendinizi kabul etmenizi ve belirli noktalara vuruşlar yaparak negatif hissinizi yaşayarak sonrasında serbest bırakmanızı içerir.

Herkesin kendine uygulayabileceği inanılmaz kolay bir yöntemdir. Yöntemin nasıl yapılacağı ile ilgili bilgiyi bir çok kitaptan veya internet sitelerinden elde edebilirsiniz. Fakat ben size özellikle Dr. Bülent Uran’ın ‘EFT ile iyileşin, iyileştirin’ kitabını önermek istiyorum. Şimdiye kadar EFT teknikleri ile ilgili en düzgün konumlandırmayı o kitapta okudum.

EFT tekniklerinin, olduğunuz kişiyi değiştirmenize ve isteklerinizi yaratmanıza katkısı direk değil sadece dolaylı şekildedir. Direnç olmadığı noktada, isteklerimizi zaten yarattığımızı biliyoruz. EFT Teknikleri de, uyumsuz düşünce kalıpları sebebiyle oluşan direnci serbest bırakmaya yarar. Yöntemin adı zaten içeriğini çok güzel anlatıyor Emotional Freedom Techniques (Duygusal Özgürleşme Tekniği), negatif duygudan özgürleşiyorsunuz.  Yoksa EFT vuruşları yaptıktan sonra, direk inanç kalıplarınız değişmiş olmuyor. Bunları yapacak olan sizlersiniz. EFT tekniği de, etkili ve güçlü bir destektir.

EFT tekniğinde en önemli olan şey, dirence sebep olan inancınızı doğru tespit etmek yani setup (kurulum) cümlesi adı verilen cümledeki inanç kalıbınızın sizin o anki durumunuzu gerçek anlamda ifade etmesi.

Elbette, bir sorunun farklı katmanlarda farklı sebepleri olması olağan bir durum. Dolayısıyla, bir kere EFT tekniği uygulamakla üzerinde çalıştığınız konu hemen hallolmaz. Konunun sizin için nerede olması ile alakalı olarak farklı kereler EFT tekniği uygulamanız gerekecektir.

Zaten tek sefer EFT yapıp veya yaptırıp, her sorununuz çözülse veya her istediğinizi yaratabiliyor olsaydınız, hayatı deneyimlemenin keyfi kalmayacaktıJ Benim önerim, kendiniz öğrenmeniz ve üzerinde çalıştığınız konu ile ilgili her direnç hissettiğiniz yani kendinizi en moralsiz hissettiğiniz anda, kendinize uygulamanız ve duygularınızı boşaltarak, direnci serbest bırakmanız.  Direnç serbest kalıp yumuşadıkça, inanç kalıbınızı değiştirmek zaten zaman içinde çok daha rahat gerçekleşecek.

Bun anlamda, son derece etkili ve uygulaması kolay bir tekniktir.