Nefes Egzersizleri

Nefes egzersizleri sayısı oldukça fazla; iyileştirici etkisi olan transformal nefesten, holotropik nefese kadar. Hepsinin ayrı etkileri ve faydaları var.

Benimse burada asıl bahsetmek istediğim, nefes egzersizlerinden ziyade doğal ve derin nefes alış-verişin üzerimizdeki pozitif etkisi.

Nefes almak bedenimizin otomatik işlevlerinden birisi. Bedenimizin sağlıklı bir şekilde var olabilmesi için nefes almaya ve vermeye ihtiyacımız var. Bu olayın fiziksel yönü, fakat nefesimizin enerjimizle de doğrudan bağlantısı var.

Hepimiz kendimizi rahat ve keyifli hissediyorken daha derin ve doğal nefesler alır-veririz. Endişeli ve gergin olduğumuz zamanlarda nefes alış-verişimiz daha sığdır, genelde nefesimizi tutma eğilimi gösteririz. Bu da nefesimizin, duygularımızla ve düşüncelerimizle direk bağlantıda olduğunu gösterir.

Nefes şeklimiz tümüyle bir alışkanlık aslında. Nasıl düşünce alışkanlıklarımız varsa, buna yansıyan nefes alışkanlıklarımız da var. Bilinçli bir şekilde daha doğal ve açık nefes alışkanlığı geliştirmek düşünce alışkanlıklarımızda daha kolay bir dönüşüm sağlıyor.

Peki nefes egzersizleri kullanmadan doğal ve derin nefes almak nasıl bir şey? Nefes alırken karnınızın ve göğüs kafesinizin şişmesi, omuzlarınızın yukarı doğru hareket etmesi, sırtınızın gevşemesi ve sanki nefesinizin başınıza doğru yükselip bütün vücudunuza eşit miktarda dağılması. Böyle anlatınca çok zor ve zahmetli bir şey gibi gözüküyor ama değil. Siz karnınızı şişirerek derin bir nefes almayı deneyin, gerisi geliyor zaten. Sonra da rahatlamış bir şekilde tüm nefesinizi dışarı verin. Bütün bir gün boyunca bu şekilde nefes almanızın pek olası olmadığını biliyorum. Ama aklınıza geldikçe derin nefesler almak nefes alışkanlıklarınızı değiştirmek için çok yardımcı olacaktır.

Ben sabahları üzerime bir mont giyip balkonda 2-3 dakika derin nefes alıp veriyorum. Hem çok kısa sürüyor hem de enerjimin üzerinde çok hızlı bir etki yaratıyor. Rahatlama hissiyle birlikte zihnimden “Her şey yolunda, güvendeyim” düşünceleri geçmeye başlıyor. Düşünce alışkanlığımız bu şekilde oluştukça Evren’in de bizim için her şeyin yolunda olduğu bir gerçeklik yaratmaktan başka çaresi kalmıyor. Yine aynı şekilde gün içinde aklıma geldikçe, kafam biraz dağınıksa veya enerjim düşmüşse sadece bir dakika derin nefesler alıyorum. Hem kısa sürüyor ve yapması kolay hem de hızlı etki ediyor.

Nefesimizin açık ve doğal bir akışta olması düşünce alışkanlıklarımızın üzerinde pozitif bir etki yaratıyor. O yüzden eğer nefes egzersizleri konusuna ilginiz varsa, bir Nefes Koçu’yla nefes egzersizleri üzerine çalışabilirsiniz. Eğer imkanınız yoksa, gün içinde derin nefesler alıp vererek bile kendinize büyük bir iyilik yapmış olursunuz.

Nefes egzersizleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, anasayfa ve güncel yazılar altındaki nefes ile ilgili diğer yazıları da okumanızı öneririm.