Vizyonlamak

Vizyonlamak, isteğinizi zihninizde canlandırmak demek, sanki şu an hayatınızdaymış gibi.

Beynimiz günbatımı manzarası seyrederken de aynı tepkiyi verir, günbatımı manzarasını hayalimizde canlandırırken de. Arasındaki farkı ayırt edemiyor. Bu aynı zamanda bilimsel deneylerle ispatlanmış bir olgu. Biz de bu durumu kendi yararımıza kullanıyoruz sadece.

Yapacağınız şey çok basit aslında, sadece hayal kurmak. Bir alışkanlığı değiştirme süresinin 21 gün olduğunu duymuşsunuzdur. Aklımızdan geçen düşüncelerin büyük çoğunluğunun sebebi de sadece alışkanlık. Alıştığımız düşünceleri aklımızdan geçirmek her zaman daha kolaydır, zaten çekim yasası da buna yardımcı oluyor. O yüzden düşünce alışkanlığımızı değiştirene kadar, yani isteğimizin olabileceği ile ilgili bir inanç geliştirene kadar, planlı bir şekilde isteğimizin olmuş halini canlandırıyoruz zihnimizde.

Aslında hepimiz bilinçli ya da bilinçsiz hayaller kurarız. Onların hayal olarak kalmasının sebebi, hayal kurduktan sonra ‘aman canım sadece hayal, bunlar gerçek olmaz’ diye düşünceler geçirmek aklımızdan. Vizyonlamak da, hizmet etmeyen bu düşünceleri aşmak için çok iyi bir yöntem.

Yalnız en önemli detay,  sizde keyifli duygular uyandıracak kadar canlı görüntüler oluşturmanız zihninizde. Öyle kuru kuru görüntüleri aklınızdan geçirmek pek bir işe yaramıyor. Gerçekten hissedin, tüm güzel duyguları hissedin. Ancak o şekilde gerçekliğine inanmaya başlayabilirsiniz.

Diyelim ki yüzme yarışlarında birinci olmak istiyorsunuz. Canlandırın gözünüzde, birincilik ödülünü aldığınızı görün, yaşayacağınız zafer duygusunu hissedin, ne şekilde yüzdüğünüzü hayal edin, ödülü alırken herkesin alkışlarını duyun; yani görün, duyun, ödüle dokunun, suyun kokusunu fark edin, kutlama pastasının tadını alın. Tüm duyularınızla canlandırın kafanızda.

Vizyonlama yaparken kendinizi isteğine sahip olmuş olarak gördüğünüz için, yayın yaptığınız frekans YOK’tan VAR’a doğru geçiyor. O zaman da aklımıza yepyeni fikirler geliyor veya önümüze fırsatlar çıkmaya başlıyor.

Üstelik her koşulda rahatlıkla yapabileceğiniz bir egzersiz. Yürüyüş yaparken, yemek yaparken, ev işi yaparken, iş toplantısında canınız sıkıldığında uyuklamak yerine, serviste giderken, araba kullanırken… İstediğiniz kadar sık yapabilirsiniz. Ama lütfen keyif alarak yapın. Vizyonladıktan sonra enerji seviyeniz yükselmişse, gayet işe yaramış demektir.