Niye Egzersizi

Hepimiz henüz bir sorunumuz çözüme kavuşmamışken veya isteğimiz henüz gerçekleşmemişken nasıl olacağı ile ilgili endişelenip dururuz. Nasıl olacağını düşünüp dururken aslında, nasıl olamayacağına ilişkin sebepler gelir hep aklımıza ve odağımız hep negatife kayar bu yüzden. İnancımızın henüz çok güçlenmediği o dönemde nasıl sorusu bize pek hizmet etmeyen bir soru aslında. Bizim işimize yarayacak soru niye sorusu. BEN BUNU NİYE İSTİYORUM?

Bir şeyi niye istediğinizi düşünmek pozitif hisler yaratan düşüncelere odaklanmanızı sağlar. Düşüncelerinizin güçlenmesiyle birlikte istediğiniz deneyimi yaratacak duruma gelirsiniz. O yüzden istediğiniz şeyi niye istediğinizle ilgili 20 sebep yazabilirseniz, düşüncelerinizin güçlenmesine çok yardımcı olabilirsiniz. Ben bir dönem haftada 2-3 kere yazıyordum, tamamen paşa gönlünüze kalmış ama odağı güçlendirmek açısından arayı çok açmasanız iyi olur.

Her yazdığınızda bir öncekinden farklı 20 ayrı sebep bulmanıza gerek yok ama bir önceki yazdıklarınıza bakıp direk kopya çekmenizi de tavsiye etmem. Sanki ilk kez yazıyormuş gibi hissederek düşünmenizde fayda var. Sonuçta bu egzersizin amacı isteğinizle pozitif anlamda uyumlu düşüncelere odaklanabilmenizi sağlamak. Zaten büyük ihtimal ilk yazdığınız zaman 20 sebebi bulmak biraz zor gelebilir ama her sonraki seferde biraz daha kolaylaşacak, hatta birçok yeni sebep bulabildiğinizi görünce siz bile şaşıracaksınız.

Bir de genelde hem kendimde hem de başkalarında şunu gözlemledim, bir şeyi istiyoruz ama neden istediğimizin ve hayatımıza ne tür bir rahatlık getireceği konusunun üzerinde pek durmuyoruz. O zaman da egomuzu ikna etmek tahminimizden uzun sürüyor. Öğrencilerime niye istediklerini soruyorum bazen. Aldığım cevaplar ilk başta şöyle oluyor:

-Hmm, güzel olur

-Neden olmasın?

-Herkesin var, ben de istiyorum

-Artık zamanı geldi, olması lazım

Evet, kesinlikle doğru. Güzel olur, elbette iste. Zaten isteklerinizi en kolay şekliyle hayatınıza çekmenizden bahsediyoruz. Ama ne tür bir rahatlık getirecek hayatına, kendini nasıl hissedeceksin, isteğin olunca neler yapacaksın? Bütün bunları yazıya dökünce, isteğiniz gerçekleşince nasıl birisi olacağınızı daha net görüyor ve o doğrultuda ilerlemeye başlıyorsunuz.

Diyelim ki; gelir artışı üzerinde çalışıyorsunuz. Evet, genel olarak herkes daha fazla para istediğini söyler ama sizin ne işinize yarayacak, siz niye istiyorsunuz? Ben size birkaç örnek vereyim, gerisini siz doldurun

  • Kendimi daha güvende hissetmek için
  • Kendimi daha özgür hissetmek için
  • Çok istediğim seyahati gerçekleştirebilmek için
  • Kenara daha fazla para koyabilmek için
  • Zamanımı sevdiklerime ve kendime ayırabilmek için
  • Güzel bir bilgisayar almak için