Mutluluğa Doğru Yol Almak

1
2217

Yaşamımızdaki mutluluk tamamen bizim elimizde

Yaşamda iki temel sistemimiz var. Birisi var olmak yani hayatta kalmak, diğeri de mutlu olmak. Hatta ikisini birleştirip yaşamda mutlulukla var olmak diyebiliriz. Bu durumun tehdit altında olduğunu düşündüğümüzde diğer bütün sistemler devre dışı kalıyor ve mutlulukla var olabilmek için her şeyi yapıyoruz.

mutluluk
mutluluk

Zihnimizde arzu ettiğimiz deneyimleri mutlulukla eşitlemiş olduğumuz için isteklerimiz gerçekleşmediğinde de, mutluluğa ulaşamayacağımızı düşündüğümüz için acı çekmeye başlıyoruz. Sevgilim olsun, daha fazla param olsun, daha eğlenceli bir sosyal hayatım olsun, evim olsun, arabam olsun, işim olsun, o olsun, bu olsun, şu olsun,… olsun da olsun. Bunları isterken temelde arzu ettiğimiz şey aslında çok net, yaşamımda mutluluk var olsun.

Hep söyleniyor, mutluluk bir seçimdir, diye. Ben de tamamen bu görüşe katılıyorum, çünkü isteklerimiz gerçekleşmese bile aslında isteğimizin özü olan mutluluğu yaratmanın mümkün olduğunu biliyorum. Fakat henüz böyle bir düşünce alışkanlığı geliştirmediyseniz ve dikkatiniz hayatınızda ters giden durumlarda takılı kaldıysa, bunu hayata geçirmeyi başarmak çok da kolay olmayabiliyor.

Yine de, kendinizle ilgili tek bir konu üzerinde çalışmanızı önerecek olsam, bu kesinlikle iyimser bir düşünce alışkanlığı geliştirmek üzerine olurdu. Çünkü harcadığınız emeğin karşılığını hayatınızın tüm alanlarında görmeye başlıyorsunuz.

Mutluluğumuzu etkileyen şey, yaşadığımız deneyimler değil, bu deneyimleri kendimize ne şekilde anlatmayı seçtiğimizdir. Bu aynı zamanda gelecekteki yaratımlarımızı da etkileyen tek şeydir. Bardağın dolu tarafını mı görüyoruz, boş tarafını mı yani olaylara iyimser bir bakış açısıyla mı yaklaşıyoruz, kötümser bir bakış açısıyla mı?

Şimdi gelelim iyimser ile kötümserin farkına.
Kötümserler, yaşadıkları negatif deneyimlerin
 • Kalıcı olduğuna (şu parasızlık da bir türlü geçmeyecek yahu)
 • Kimlikleriyle alakalı olduğuna (ben de aptalın tekiyim)
 • Genel bir durum olduğuna (piyasa düzgün iş yok) inanırlar
İyimserler ise, aynı negatif deneyimlerin
 • Geçici olduğuna (o kıyafeti almaya param yetmedi)
 • Davranışlarıyla alakalı olduğuna (o akşam aptalca bir laf söyledim)
 • Spesifik bir durum olduğuna (istediğim iş henüz denk gelmedi) inanırlar

Pozitif deneyimler içinse durum tam tersidir.

Kötümserler, yaşadıkları pozitif deneyimlerin
 • Geçici olduğuna (kekin kıvamını bu sefer güzel tutturdum)
 • Davranışlarıyla alakalı olduğuna (direksiyonu tam zamanında kırdım)
 • Spesifik bir durum olduğuna (sınavda sorular bildiğim yerlerden geldi) inanırlar.
İyimserler ise, aynı pozitif deneyimlerin
 • Kalıcı olduğuna (güzel kek yaparım)
 • Kimlikleriyle alakalı olduğuna (iyi araba kullanırım)
 • Genel bir durum olduğuna (sınavlarım iyi geçer) inanırlar

Psikolojide öğrenilmiş çaresizlik diye bir kavram vardır. Çaresizliği öğrenebildiğimize göre, iyimserliği de öğrenmek mümkün demek ki. Sadece biraz farkındalık yeterli.

Zaten ben öğrenebildiysem, herkes öğrenir.

Mutluluk aslında elimizi uzattığımızda tutabilecek kadar yakın ve bunun için kendimize anlattığımız hikayelerin farkında olmalı ve bu hikayeleri adım adım değiştirmeye başlamamız yeterli

 

1 YORUM

 1. Ozge’cigim yazilarini cok begeniyorum ve cok faydalaniyorum.Seni en son gordugumde cok sevimli bir cocuktun.Ben ise cocukluktan henuz cikmistim.Yillar sonra akrabalarimi facebook ve twitterda bulmak benim icin buyuk bir kazanc oldu.Senin de,esinin de yazilari harika.Aslinda harika olan sizsiniz ve bu da yazilariniza yansiyor.Sizi seviyorum ve sizinle gurur duyuyorum.Iyi ki varsiniz.Tesekkurler .

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.