İÇİNDEN GEÇMEK

0
2441
içinden geçmek
içinden geçmek

“Bir yerden çıkabilmenin yolu içinden geçmektir”

Robert Frost

 

Hayatın içinde birçok deneyim yaşıyoruz. Yaşadıklarımız bizi mutlu eden deneyimlerse balıklama içine atlayabiliyoruz ama sıkıntılı durumlar yaşıyorsak köşe bucak kaçmaya çalışıyoruz. Eh, ne de olsa hepimiz insanız:)

 

Fakat ne kadar kaçmaya çalışırsak çalışalım aslında gerçekten kaçamıyoruz sadece yüzleşme zamanını geciktiriyoruz.

 

Yüzleşme zamanı ne kadar gecikirse de, o kadar zorlu ve sancılı yaşanıyor bu süreç.

 

Gerçek manada iyileşme ve şifalanma ise, korktuğumuz her ne varsa onunla yüzleştiğimiz ve içinden geçtiğimiz zaman ortaya çıkıyor.

 

Eleştirilmekten korkuyorsanız bunu göze alarak adım attığınız, tartışmaktan çekinmenize rağmen kendinizi ifade etmeyi seçtiğiniz ya da acıdan kaçmak yerine içine balıklama atladığınız zaman başlayacak dönüşüm. Daha önce DEĞİL.

 

Nefes Terapisi seanslarında çok kullandığımız bir cümledir “içinden geç” cümlesi. Çalışma sırasında bilinçaltına atılmış duygular yüzeye çıkar ve kişi eski nefes alışkanlığına dönüp nefesini tutarak yüzeye çıkan duyguyu bastırmak ister. Aynı yıllar önce yaptığı gibi.

 

O zaman deriz ‘içinden geç’ diye. Anlamı şudur: “Duygunu bastırma, onlarla yüzleş, yaşa ve bunu yaparken düzgün nefes almaya devam et, çünkü güvendesin.”

 

Aynı hayatın kendisi gibi.

 

“Hiçbir şeyi bastırma, korkularınla yüzleş, onlarla yaşa ve bunu yaparken ilerlemeye devam et, çünkü güvendesin.”

 

Yaşadığımız sürece zorlu ve kaçmak istediğimiz deneyimleri hayat karşımıza hep çıkaracak, ta ki biz kaçmaktan vazgeçene kadar.

 

O yüzden en iyisi mağdur edebiyatını bir kenara bırakıp çözümlerin neler olacağına odaklanmak, hayatımızın sorumluluğunu elimize almak ve üzerimize düşenleri layıkıyla yerine getirmek.

 

Kaçmak yerine yüzleşmek.

 

Çünkü gerçekten de, bir yerden çıkabilmenin tek yolu onun içinden geçmek.

 

Sevgiyle kalın.

 

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.