HERKES KENDİNE EN YAKIŞANI ALIR

0
1806
kendine en yakışan
kendine en yakışan

Çocukken sızlandığım bayram ziyaretlerini artık seviyorum. Uzun zamandır görmediğimiz aile üyeleriyle yeniden görüşme fırsatı veriyor insana. Herkesin aynı anda konuşup güldüğü ya da her köşede farklı muhabbetlerin döndüğü keyifli bir gün yaşanıyor.

Böyle bir bayram gününde Mert’in kuzeni yorgunluktan başını kucağıma koymuş küçük kızım Ada ile sohbet etmeye başladı. Konumuz: Ada’nın kıvırcık şaçları 🙂

“Ay, Adacım” dedi kuzen “Saçların ne kadar da güzel, lüle lüle. Bayıldım senin saçlarına. Bir de benimkilere bak. Keşke benimkiler de böyle olsaydı. Biraz alsam mı senin saçlarından? Verir misin seninkilerden bana?”

Ada kucağımdan kafasını kaldırdı ve dedi ki “Sana yakışmaz ki benim saçlarım. Allah, herkese kendine en çok yakışanı verir”

Kuzen de, ben de ‘haklısın tabi’ demekten başka bir söz bulamadık ve sohbetimiz orada noktalandı 🙂

Çocukların bile bildiği bir şeyi biz yetişkinler niye unutuyoruz çoğu zaman?

Neden sahip olduklarımıza şükretmek yerine, şikayet etmeyi seçiyoruz?

Neden komşunun tavuğuna kaz muamelesi yapıp kendi tavuğumuza kışt deyip duruyoruz?

Ve neden sahip olduğumuz her şeyin bize en çok yakışan şey olduğunu göremiyoruz?

Sorular çok, cevaplarsa kendi içimizde…

Hayat bize hiçbir zaman ‘istiyorum’ dediğimiz deneyimleri vermiyor, hayat olduğumuz kişiye en uygun deneyimi getiriyor önümüze.

Bize düşense, dikkatimizi memnun olduklarımıza verip bol bol şükretmek ve memnun olmadıklarımızın da bizimle bağlantılı olduğunu fark edip kendimizi değiştirmek için adım atmak.

Gün içinde çoğunlukla öfkeli veya zorlu insanlarla karşılaşıyorsanız, belki de kendi içinizde biriktirdiğiniz bir öfke olduğu içindir, kim bilir… Ve hayat bu deneyimleri dönüşüm için bir fırsat olarak sunar önümüze her zaman.

Üstad Eckhart Tolle’ün çok sevdiğim bir sözü ile bitiriyorum yazıyı: “Hayat her zaman gelişimimiz için en gerekli deneyimi sunar. Peki, şu an içinde olduğunuz deneyimin en çok ihtiyacınız olan deneyim olduğunu nasıl bileceksiniz? Çünkü şu an içinde olduğunuz deneyim bu”

Yukarıdaki paragrafın Ada tarafından yapılmış özeti ise; Allah herkese kendine en çok yakışanı verir 🙂

Hepimize bir çocuğun bilgeliğine sahip olduğumuz harika bir hafta diliyorum.

Sevgiyle kalın.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.