YENİLENME ZAMANI

0
2741
yenilenme zamanı
yenilenme zamanı

Her ne kadar havalar bunun idrakine biraz gecikmeli varmış olsa da, bahar geldi. Ben yeni dönemleri ve başlangıçları çok severim, kendimizi yenileme ve tazeleme kapısını açarlar. Artık açılan kapıdan içeri girmek ise bize kalmış.

Yenilenmenin yolu yeniye yer açmaktan geçer, yeniye yer açmanın yolu ise eskiyi bırakmaktan.

Bırakmak, güzel bir kelime. Artık ihtiyacın olmayan şeyi elinde tutmamak; belki ihtiyaç duyabileceğin başka bir şekle çevirmek, belki de bir başkasına vermek. Ne büyük özgürlük!

Dün sabah küçük kızım Ada bana bir soru sordu: “Anne, eski gazeteler nasıl yeni oluyor?” Ben de dedim ki: “Her sabah bize gelen gazeteleri okuyoruz, oradaki haberleri öğrendikten sonra akşam onları kapıya koyuyoruz, sabah yeniden basılmış başka bir gazete geliyor. Eskisini atıyoruz, yenisi geliyor”

Sonra düşündüm, hayatta bunu niye uygulayamıyoruz her zaman? Niye giymediğimiz kıyafetler dolabımızı kaplıyor? Niye yürümeyen ilişkiler hayatımızda yer işgal ediyor? Niye bize bir katkı sağlamayan insanlar zamanımızı alıyor? Ve niye geçmişe bu kadar çok tutunuyoruz?

Cevabı basit aslında, korkuyoruz. Elimizi açıp, artık bize hizmet etmeyeni serbest bırakınca elimizin boş kalmasından korkuyoruz.

Halbuki biraz inansak ve güvensek, önce aynaya baktığımızda gördüğümüze sonra da yukarı bakıp göremediğimize. Ve yolumuza özgürce devam etsek, kim bilir ne yeni güzellikler çıkacak karşımıza…

Bu arada da hazırlasak kendimizi istediğimiz şeye. Korkularımızı fark etsek ve yüzleşsek, eski düşünce kalıplarımızı bıraksak ve daha olumlu bir varoluşa geçsek, hayatımızın sorumluluğunu alsak ve üzerimize düşenleri yerine getirsek, kendimizi geliştirsek, sonra da en kıymetli misafirimizi bekler gibi heyecanla ve keyifle beklesek.

İşte, gerçek yenilenme bu.

Evren boşlukları hiç sevmez, mutlaka doldurur. Biz neye hazırsak, onunla doldurur. Yüklerimizi bırakmak, yeni fırsatlar için kendimizi hazırlamak ve yenilenmek tam da bu sebepten çok önemli.

Unutmayın, bir ağacın meyve verebilmesi için önce yapraklarını dökmesi sonra tomurcuk açması gerekir.

Hepinize doğanın yenilenme dönemine eşlik ettiğiniz ve güzelliklere yer açtığınız bir hafta diliyorum.

Yenilenme sürecinizde koçluk çalışmalarının size destek olmasını isterseniz bana ozge@ozgecuhadaroglu.com adresinden mail atabilir, #hayatböylegüzel paylaşımları için @cuhadarogluozge Instagram hesabımı takip edebilirsiniz.

Sevgiyle kalın.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.