İşler Planladığı Gibi Gitmezse

0
1543
işler planlandığı gibi gitmezse
işler planlandığı gibi gitmezse

Yaşamın akışında işler her zaman mükemmel (!) işlemiyor. Aslında büyük resme göre işliyor da, biz kendi bakış açımızla bunu her zaman göremiyoruz. Sonuç olarak, keyifli zamanlarımız da oluyor zor zamanlarımız da. Belirleyici olansa, zor olarak nitelendirdiğimiz dönemlerde nasıl bir duruş sergilediğimiz.

Eğer hayatınızda işler planlandığı gibi yürümüyor, bir takım aksilikler olup duruyorsa yapılacak ilk şey, bugüne kadar uyguladığınız yöntem her neyse onu değiştirmek. Besbelli, artık işe yaramıyor. Şartlar değişiyor, hayat sürekli değişim halinde, biz bile dünkü insan değiliz. Tüm bu değişimin içinde aynı yöntemlerin istediğiniz sonucu vermesi zaten mümkün değil. Değişime uyum sağlamak son derece önemli. Bunun için de kendinizde bir değişiklik yapmak, bakış açınızı değiştirmek, soruna değil çözüme odaklanmak gerekli.

Çoğu zaman soruna o kadar çok takılıp kalıyor ki insan ‘Bu durumun çözümü ne olabilir?’ veya ‘Ben neler yapabilirim?’ diye düşünmeye zaman bile ayırmıyor.

Ya da eski yöntemlere ve alışkanlıklara o kadar bağımlı oluyor ki, bunlara sıkı sıkıya sarılmaktan yeni bir şey denemeye cesaret edemiyor. Daha doğrusu yeni yöntemin bilinmezliği korkutuyor onu.

Bir komşumuz var, artık müşterilerinden ödeme alamamaktan şikayetçi. Ama niyeyse siparişlerini kendini garantiye alacak şekilde düzenlemiyor. Sebebini sorduğumdaysa “Ooo, piyasada öyle sipariş nerdeee” diyor. Müşterilerinden siparişlerini kendini garantiye alacak şekilde almaya çalışırsa hiç iş yapamamaktan endişe ediyor.

İyi de, iş yapmasının amacı bir hizmet veya ürün satmak ve onun karşılığında ödeme alarak para kazanmak. Denklemin ödeme ayağı eksik kaldığı zaman iş yapmanın bir anlamı olmadığını göremiyor. Belli ki, artık şartlar değişmiş. Ya yeni şartlara uyum sağlayacak ya da devamlı sıkıntı yaşayacak.

Halbuki şu anki şartlarda nasıl bir çözüm üretebileceğini düşünse, eski iş tarzına olan bağımlılığını bırakabilse ve korkularıyla yüzleşse belki aklına çok daha fazla para kazanabileceği yeni iş fırsatları gelecek.

Koşullar bize uymuyorsa bizim koşullara uymayı öğrenmemiz, yeniyi denemekten alıkoyan korkularımızla yüzleşmemiz, kendimizde ve hayata bakış açımızda değişiklik yapmamız son derece önemli.

Bir kapı kapanıyorsa diğeri mutlaka açılır. Ama biz bazen kapanan o kapının ardından o kadar uzun süre bakakalırız ki, açılan diğer kapıyı fark etmeyiz bile.

Yaşamınızdaki yepyeni fırsatlarla kendinizi açtığınız harika bir hafta diliyorum.

Koçluk çalışmalarına katılmak için ozge@ozgecuhadaroglu.com mail adresine mail atabilir, #hayatböylegüzel paylaşımları için @cuhadarogluozge Instagram hesabımı takip edebilirsiniz.

Sevgiyle kalın

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.