MUTLU BİR İLİŞKİNİN ANAYASASI

0
2003
mutlu ilişki
mutlu ilişki

İnsanoğlu paylaştığı sevgiyle büyüyen ve gelişen bir varlık. Hayatımıza giren her yeni nefes bize bir şeyler öğretiyor, bizi zenginleştiriyor. İlişkilerin yaşamda bu kadar büyük bir yer kaplamasının sebebi de sanıyorum bu.

İlişki konusu üzerinde çalıştığımız danışanlarımdan mutlaka nasıl bir ilişki istedikleri ile ilgili bir liste yapmalarını isterim, sonra tüm maddelerin tek tek üzerinden geçeriz. Herkesin bir ilişkiden beklentisi çok farklı olduğu için hazırladıkları maddeler de çok farklı çıkar.

Peki sana göre, derin ve sağlıklı bir ilişkinin anayasası nedir derseniz, bunlar da benim maddelerim…

Kendin Olmak: Bir ilişkide en önemli şeylerden birisi bence bu. Hepimizin hayatla ilgili seçimleri ve tercihleri var. Kendi önemli tercihlerimizden taviz vermek, rahatsız olduğumuz bir durumda sessiz kalmak ve tolere etmek kısa süre için durumu kurtarsa da uzun vadede ilişkiyi içten içe kemiriyor. Çünkü öfkeler ve suçlamalar artıyor. Bu sebeple kısa vadede sorun yaşansa bile kendi değerlerimizi ortaya koymak en doğrusu. Zaten sorun olarak değerlendirilen her durum ilişkiyi derinleştirmek için bir fırsat aslında.

Zihin Okumayı Bırakmak: Zihin okumaya çalışmak çok yaygın bir durum. Biri bir şey söylüyor, sonra biz aslında ne kastettiğini ve altında yatan sebebin ne olduğunu düşünerek geçiriyoruz çoğu zamanımızı. Arkasından da bu tahminlere göre hissedilenler ve verilen tepkiler geliyor. Hani dağ dağa küsmüş dağın haberi olmamış misali. Bunun çok daha kolay bir çözümü var aslında; direk sormak. “Sen böyle yaptın ve ben bir sürü senaryo yarattım. Peki, sen ne kastettin?” İnanın, hem de az yorucu hem de gerçek bir ilişkinin önemli yapıtaşlarından birisi.

Alan Tanımak/Özgür Bırakmak: Bizim nasıl hayatla ilgili tercihlerimiz varsa, eşimizin/sevgilimizin de aynı şekilde tercihleri var ve bir ilişkide kendimiz olmak bizim için ne kadar önemliyse, onun kendisi olması da bir o kadar önemli. Diğerini değiştirmeye çalışmak yapılabilecek en büyük hata. Bir insan kendisini değiştirmek isterken bile çoğu zaman zorlanırken, hiç değişmek istemeyen başka birisini nasıl değiştirebilir ki zaten?

Aynı Yöne Doğru İlerlemek: Yaşam yolunda hepimiz kendi hayallerimize doğru ilerliyoruz. Eğer bu hayaller ortak bir paydada buluşuyorlarsa ne ala, o zaman el ele aynı yolda yürümek pek keyifli. Ama biri sağa doğru gitmek isterken diğeri sola doğru ilerlemek istiyorsa aynı yöne doğru yürümek mümkün değil. Ve bunda yanlış bir durum da yok. Bazen yaşanan tüm güzelliklere teşekkür edip kendi yaşam yolculuğumuzun tadını çıkarmak en hayırlısı.

Güvenmek: Bu hayatta güvenilir insanlar da var, güvenilir olmayanlar da. Sizin nasıl bir insanla eşleşeceğiniz veya o kişiyi nasıl deneyimleyeceğiniz ise tamamen sizin inançlarınızla alakalı. Bu yüzden diyeceğim o ki, güvenilir insanlarla beraber olmak istiyorsanız önce insanlara güvenmeyi öğrenmelisiniz.

Sevgi ve Emek: Çok klişe kavramlar gibi dursalar da sağlam ve derin bir ilişkinin olmazsa olmazlarından. İlişkinin çimentosu, harcı. Her ilişki zaman içinde değişik evrelerden geçiyor, değişiyor, dönüşüyor, form değiştiriyor. Bu arada sallantılı dönemler de yaşanıyor. Bu dönemden daha güçlü çıkmak için bir ilişkiye emek vermek gerekiyor ve insan bunu ancak gerçekten sevdiği ve değer verdiği birisi için yapıyor.

Dediğim gibi, herkes kendi beklentilerine göre daha çok şey ekleyebilir belki ama yukarıdaki maddeler derin ve sağlıklı bir ilişkinin temelini oluşturuyor bence.

Hepimize hayatımızın her alanında sevgi ve aşk dolu günler diliyorum.

Sevgiyle kalın.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.