Human Design (2)

0
2145
human design
human design

Human Design 1987 yılında ortaya çıkmış nispeten yeni bir sistem ve bir çok ezoterik bilginin bir sentezi. Astroloji, I Ching, Çakra Sistemi ve Kabala ile Genetik Kodlama ve Nötrino bilgisini birleştiriyor. Böyle olduğu için de, kişi ile ilgili son derece güvenilir bilgiler verebiliyor. Şimdi hepsinin üzerinden tek tek geçelim:

Nötrino: Bir kütlesi yani ağırlığı olan bilinen en küçük parçadır. Evren bir nötrino atmosferinin içinde yaşıyor ve bedenlerimiz de günün her anında trilyonlarca nötrinoya maruz kalıyor. Nötrinolar içinden geçtikleri her şeyle bilgi alışverişinden bulunuyorlar. Birlikte olduğumuz insanların, temas ettiğimiz eşyaların, yaşadığımız deneyimlerin bizde iz bırakması da sanıyorum bununla alakalı. Nötrinolar gökyüzündeki yıldızların saldığı partiküller olduğu için, doğum anımızda yaşamımız boyunca taşıyacağımız doğayı belirleyen bir ize sahip oluyoruz. Nötrinolar, önceleri sadece teoriydi fakat 1990larda yapılan deneyler sonucunda bu partiküllerin “lezzet” değiştirdikleri ve bir kütleye sahip olmaları gerektiği ortaya çıktı.

Astroloji: Gökzüyündeki gezegenlerin ve yıldızların hareketlerinden yola çıkarak, bu enerjilerin dünyanın ve insanların üzerinde yaratığı etkileri ve sonuçları yorumlayan bir düşünce sistemi. Astroloji hakkında herkesin az çok bir fikri var, en kötü ihtimal herkes hayatının bir döneminde kendi burç yorumlarına mutlaka bakmıştır. Benim astroloji hakkında bir astrolog kadar derin bir bilgim yok fakat kişisel kanaatim, ancak detaylı ve iyi hazırlanmış bir yıldız haritasının faydalı bir bilgi sağlama ihtimali olduğu yönünde. Ayrıca bence en çok dikkat edilmesi gereken şey, kişiyi bir kurban rolüne sokmamasına dikkat edilmesi. Hepimiz bu Evren’de varolarak enerji akışının oluşmasına katkıda bulunuyoruz. Yıldız hareketlerinin oluşumu bizlerin enerjisini etkilediği kadar, bizim duruşumuz da bu enerjiyi etkiliyor yani sadece tek yönlü değil karşılıklı bir etkileşim sözkonusu. “O gezegen oradan geçtiği için bugün sinirlerim bozuk” yorumu tamamen kurban rolü.

Human Design sisteminde astroloji gezegenlerin güneş sistemindeki pozisyonlarını bulmak için kullanılıyor. Doğum anımızdaki evrensel konumumuzu yani o sırada hangi enerjilere maruz kaldığımızı tespit etmek için, astrolojik bir bilgi olan güneş sistemi ve yıldız hareketlerini baz alıyor. O yüzden kişinin doğum günü, doğum saati ve doğum yeri bilgileri gerekli oluyor.

Iching: Çin tarihinde geçmişi minimum 5.000 yıl öncesine dayanan bir matematiksel öngörü sistemidir. Değişimler Kitabı olarak da adlandırılıyor. 64 heksagramın (insan doğasını açıklayan altıgen bilgi dizilimi) diziliminden oluşuyor. Bu heksagramların her biri 6 çizgiden oluşuyor ve bu da bizim genetik kodumuza denk geliyor. İnsan DNA’sı 6 bazı olan 64 genetik koda sahip.  Astrolojide gökyüzü 12 bölüme ayrılırken (12 burç), Human Design’da ise 64 farklı kapıyı oluşturan 64 bölüme ayrılıyor.

Çakra Sistemi: enerjinin insan organizmasında nasıl hareket ettiğini izler. Çakralar insanın ihtiyaç duyduğu enerji dağılımını gösteriyor.  Human Design’da 9 enerji merkezi vardır, bu da çakralarla benzerlik gösterir.

Kabala Sistemi: Sembolü Yaşam Ağacı’dır ve her şeyin birbiriyle ilişkili olduğunu söyler. Bu da Yaşam Ağacı’ndaki ‘dallar’ ile ifade edilir. Bu ‘dallar’ Human Design sistemindeki ‘kanallara’ denk gelir. Yaşam Ağacı’nın önemli özelliklerinden biri iki değişik enerji bir ‘dal’ gibi bağlandığında tamamen yeni bir enerji oluşturur. Human Design’da da, karşılıklı denk gelen kapılar bir kanal oluşturur ve bir sinerji yaratır.

Gördüğünüz gibi, farklı sistemlerin ve bilgilerin yeni bir bakış açısıyla sentezlenmesi sonucunda ortaya çıkan sinerjinin bir ürünü Human Design. Bir çok eski bilgiyi birleştirerek ve yenileyerek günümüzün bakış açısına uygun bir hale getiren bir sistem.

Biraz da ortaya çıkış hikayesinden bahsetmek istiyorum. Biraz mistik, biraz ilginç bir hikaye.

Alan Krakower adındaki gazete reklamcısı İspanya’ya doğru bir otobüs yolculuğu yaparken, diğer yolculardan duyduğu bir söz üzerine İbiza’ya doğru yönlenir. 4 Ocak 1987 akşamı İbiza’da kaldığı evine doğru giderken evin içinde bir ışık görür. İçeri girdiği zaman, kendi tabiri ile bir içsel patlama yaşar ve ona doğru evrensel bir bilgi akışı başlar. Buna kanal bilgisi denebilir, yüksek bir ilham anı denebilir, artık kim ne şekilde ifade etmeyi tercih ederse. Gelen bilgileri 8 gün boyunca sürekli yazar ve çizer.

İlk başta bu tecrübeyi inanılmaz korkutucu bulur ve bu bilgilerle ne yapacağını bilmez. Daha sonra bu sistemle etrafındaki kişilere seanslar vermesi gerektiğini düşünür ve insanların tahmininden fazla ilgilendiklerini farkeder. Bu yaşadığı tecrübe kendine ağır gelmiş olacak ki, bir süre Human Design sisteminden uzaklaşmaya karar verir. Yaklaşık bir yıl sonra kendini toparlar ve Human Design sistemini yeniden inşa etmeye başlar.

Hikaye biraz inanması güç gibi duruyor. Ben bu ortaya çıkış hikayesini, Human Design’a ilgim oluştuktan ve sistemin ne kadar düzgün çalıştığını farkettikten sonra öğrendim Allahtan. Yoksa ‘hadi canım’ der, gerisiyle ilgilenmeyebilirdim. Sonra da şunu düşündüm, bu hayatta gözümle görüp elimle tutamadığım yığınla şeye inanıyorum ve o inançlarım işime yarıyor, bana hizmet ediyorlar. Bu sistem sayesinde kazandığım farkındalık da bana ciddi şekilde hizmet etti, diğer kişilere neden hizmet etmesin ki? Bu nedenle Human Design sistemini koçluk seanlarımın içine almaya karar verdim. Tabi ki sadece Human Design seansı almak da mümkün, insanın kendi Öz’ünü tanıması ve onu anlayıp olduğu gibi kabul etmesi muhteşem bir farkındalık zaten.

Bir de, Yaşam Tasarımı (Human Design) analizi hangi bileşenlerden oluşur, onu listeleyeyim ve tüm bunlar hakkında daha ayrıntılı bilgi için haftaya kadar beklemenizi rica edeyim.
1)Merkezler
2)Tip
3)Karar mekanizması
4)Profil
5)Kanallar
6)Kapılar
7)Çizgiler

Haftaya görüşmek üzere…

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.