GEÇMİŞLE VEDALAŞMAK ve YENİ BİR YILA HAZIRLIK

0
3529
geçmişle vedalaşmak
geçmişle vedalaşmak

İki hafta içinde yeni bir yıla merhaba diyeceğiz. Yeni umutlarla yepyeni niyetlerde bulunacağız. Niyetlerimizin gerçekleşmesi için yeniye yer açmak ve geçmişten taşıdığımız yüklerle vedalaşmak çok faydalı olacaktır. Bu hafta bunun için bir egzersiz önermek istiyorum. Bu egzersizi geçmişte yaşadıklarına çok takılı kalmış danışanlarıma da yaptırıyorum genelde.

Bu ay, yeni yıl niyetlerimi koymadan önce bir hazırlık olması adına kendim de uyguladım. Hatta akşam Duru ve Ada’ya anlattığımda onların da çok hoşuna gitti, oyun gibi gördüler. Onlar için de yaptık 🙂

Öncelikle bir kağıt alın ve başına “VEDALAŞTIKLARIM” yazın. Sonra vedalaşmak istediğiniz her ne varsa altına yazın. Yalnız bununla ilgili biraz ipucu vermek istiyorum.

Genel şeyler yazmayın yani üzüntülerim, endişelerim, korkularım, … gibi genel olmasın. Daha spesifik olmaya çalışın. O konu ile ilgili üzüntüm, bu durum hakkındaki endişem veya şununla ilgili korkum gibi.

Affedemediğiniz kişiler veya olaylar varsa, yaşadığınız deneyimi değil, deneyimin sizde bıraktığı negatif duyguyu yazın. Şu durum sebebiyle hissettiğim öfke, kızgınlık gibi.

Hoşlanmadığınız bir alışkanlığınız varsa, alışkanlığın kendisini değil, sizin o alışkanlığa yüklediğiniz anlamı yazın. Anlam değişince alışkanlık otomatikman değişir. Örneğin sigarayı bırakmak istiyorsanız, sigaranın kendisini değil, sigara içerken hissettiğiniz duygu her neyse, onu yazın.

Sizi sınırlayan düşünce alışkanlıklarınız varsa, onları yazın. Her şeye yetişmem gerek, ben yapmazsam mükemmel olmaz, hayat zordur, para bir gelir bir gider,… gibi

Artık gerisini sizin hayal gücünüze bırakıyorum. Ama umarım yeterince açıklayıcı olabilmişimdir. Vedalaştığınız şeyler durumun, kişinin veya deneyimin kendisi değil, sizin ona yüklediğiniz anlamlar ve taşıdığınız negatif duygular olmalı. Çünkü bunları bırakmayı seçtiğinizde o deneyim olması gereken yerde kalacak ve gelecek seçimlerinize etki etmeyecek.

Yazma işiniz bittiğinde yazdığınız her şeye tek tek teşekkür edin, öğrettikleri ve sizi bugünkü kişi yaptıkları için. Artık ‘sevgiyle’ vedalaşma zamanı geldi. Yazdığınız kağıdı yakıp,  küllerini camdan veya balkondan havaya savurabilirsiniz.

Bu egzersiz artık ihtiyacınız olmayanları bırakmak için güzel bir çalışmadır. Elbette, bunu bir çalışmaya bağlı kalmadan da yapabilirsiniz ama 5 duyuyla algılanan şeyler çok daha hızlı etki eder her zaman.

Yeni yıl niyetlerimizi belirlemeden önce artık ihtiyacımız olmayan ne varsa hepsiyle vedalaşmak, yeniye yer açmak açısından da çok faydalı olacaktır.

Hafiflediğiniz güzel bir hafta diliyorum.

Eğer yaşamınızda bir değişim arzu eder ve olasılıklarınız hakkında daha detaylı görüşmek isterseniz, ÜCRETSİZ BİR ÖNGÖRÜŞME için bana ozge@ozgecuhadaroglu.com adresinden ulaşabilirsiniz.

#hayatböylegüzel paylaşımları için Instagram hesabım @cuhadarogluozge

Sevgiyle kalın.

 

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.