‘DOĞRU’ BİR ŞEKİLDE İSTEMEK

0
2798
istemek
istemek

Yaşam yolunda ilerlerken yönümüzü tercihlerimiz ve isteklerimiz doğrultusunda belirliyoruz. İstek duymak hayallerimizi yaratmanın ilk adımı. Bu yüzden ‘doğru’ bir şekilde istemek son derece önemli. Aksi takdirde süreç sadece istemekle sınırlı kalıyor ve istediğimizi elde edemiyoruz.

Peki, ‘doğru’ bir şekilde istemek nasıl olmalı?

  • Kendimize sormamız gereken ilk soru “Ben bunu gerçekten istiyor muyum yoksa istemem gerektiğini mi düşünüyorum?” sorusu: Çünkü çoğu zaman içimizden gelen sesi dinlemektense, etrafımızdaki kişilerin sözlerine kulak veriyoruz. Eğer cümlelerinizin içinde sık sık “lazım, gerekli, -meli, -malı” sözcüklerini kullanıyorsanız, bilin ki aslında içten bir şekilde istemiyorsunuz. “Maaşı yüksek bir işte çalışmam lazım”, “Yaşım geldi, evlenmem lazım”, “Toplantıya yetişmem lazım”… diyorsanız, gerçekten istediğiniz için değil bu şekilde olmasının daha uygun olduğunu düşündüğünüz için istiyorsunuz. Ve bunlarla ilgili içinizde bir tutku olmadığı için de hemen vazgeçmeye meyilli oluyorsunuz. Bu şartlar altında istediğimizi elde etmek biraz zor bir ihtimal.
  • Kurduğunuz cümlenin öznesinin kendiniz olduğundan emin olun: “O bana saygılı davransın”, “Şu arkamdan dedikodu yapmasın”, “Bu beni daha çok sevsin”… gibi isteklerin gerçekleşmesi için diğer kişinin de isteği ve onayına ihtiyaç var. Bu ise bizim kontrol edemeyeceğimiz bir alan. Kontrol edebileceğimiz ve üzerinde çalışabileceğimiz tek bir alan var, o da kendi düşüncelerimiz. “Ben saygı görmeyi hak ediyorum”, “Dürüst ve açık sözlü insanlarla birlikteyim”, “Ben kendimi olduğum gibi seviyorum”… gibi cümleler sizi isteğinize daha çok yaklaştıracak cümleler.
  • Cümleleriniz negatif değil pozitif olsun: Bu aslında çok vurgulanan ve herkesin bildiği bir şey. Fakat bilmekle uygulamak arasında çok fark var. Herkes bilmesine rağmen, yaşamında çok uygulamıyor. Danışanlarıma verdiğim ödevleri, cümlelerini pozitifleri ile değiştirmeleri için yeniden yaptırdığım çok oluyor:) Bu sebeple yeniden vurgulamak istedim. Lütfen “Hasta olmak istemiyorum” değil “Sağlıklı olmak istiyorum” deyin ve bunu yaşamınızda alışkanlık haline getirin.
  • İstiyorum yerine niyet ediyorum deyin: İstiyorum sözcüğü bazı kişilerde negatif bir çağrışım yapıyor. Biz neyi isteriz? Bizde olmayan bir şeyi. Dolayısıyla ‘İstiyorum, istiyorum’ dedikçe bir yandan da ‘Bende yok’ düşüncesi aklımıza geliyor. Bu da enerji akışını bir miktar bloke edebiliyor. Niyet ediyorum dediğiniz zaman ise, kendinizi tüm olasılıklara daha fazla açmış oluyorsunuz.

Konuyu “Ne istediğinize dikkat edin, hepsi gümüş tepside önünüze sunuluyor” diyerek toparlıyor ve herkese harika bir hafta diliyorum.

Sevgiyle kalın

 

 

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.