Dengeyi Korumak

0
2149
dengeyi korumak
dengeyi korumak

Kendi gelişimimizle ilgili en önemli şeylerden birisi nedir diye sorsanız, dengede olmak derim.

“Azı karar, çoğu zarar” demişler büyükler, çok da doğru demişler:) Hayatınızın tek bir alanına yoğunlaştığınızda diğerleri eksik kalıyor ve bu da bizim gerçek anlamda gelişimimizin önünde bir engel oluşturuyor.

Elbette, hepimizin hayatında bazı alanların daha öncelikli olduğu dönemler olur, zaten böyle olması da son derece normal. Yeni bir iş kuruyorsanız, önceliğiniz iş olur. Yeni bir ilişkiye başlıyorsanız da önceliğiniz ilişkinizdir. Önemli olan yoğunlaştığımız alanda işler rayına oturmaya başladıktan sonra ihmal ettiğimiz alana daha fazla ilgi göstermeye ve orayı beslemeye başlamamızdır.

Sorun genelde şurada baş gösteriyor. Zamanında öğrendiğimiz doğrular sebebiyle tüm yaşantımız boyunca hep aynı alanı besleyip büyütüyoruz ve sonra da yaşamımızın diğer alanlarında alarm zilleri çalmaya başlıyor.

Eğer sadece etrafımızdakiler için yaşıyor ve sürekli vermeye odaklıysak, bu kendimizi ihmal ettiğimiz anlamına gelir ki, bu da bir süre sonra mutsuzluk, depresyon ve uzun zaman sonra da hastalık olarak kendini gösterir.

Eğer sadece kendimize odaklı ve almak için yaşıyorsak, bu da çevremize bir katkımız olmadığını gösterir ki, bu da bir zaman sonra zayıf ilişkiler sebebiyle yalnızlığa itilmiş bir insan yapar bizi.

Sadece iş odaklı yaşıyorsanız aile ilişkilerinizde öfke ve suçlama hakim olurken, sadece aileniz odaklı yaşıyorsanız da mutluluğunuzu onların avuçlarına koymanız sebebiyle hayatınızın genel temasının hayal kırıklığı olması kaçınılmazdır.

Yaşamımızda kendimiz, çevremiz, işimiz, ailemiz, sağlığımız gibi belli başlı önem arz eden konuları bir dengeye oturtmak uzun vadeli huzur ve sağlık için son derece önemli.

Peki bunu nasıl yapalım derseniz, önerim şu: Belli zaman aralıklarında veya ihtiyaç duyduğunuzda hayatınızın sizce önemli olan alanlarını listeleyin. Bu alanlarla ilgili sizce en mükemmel durum nasıl olurdu onu tanımlayın ve şu anki duruma belli bir not verin. Kendinize en düşük not verdiğiniz yer yaşamınızın ihmal ettiğiniz alanıdır.

İşte bundan sonra diğer alanlarda biraz gaz kesip, ihmal etmiş olduğunuz alanı beslemeye başlamanız dengenizi korumak adına çok hoş bir adım olacaktır.

Hepimize dengeli ve mutlu günler diliyorum.

Sevgiyle kalın.

 

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.