Seçimlerinde Özgürsün

0
1450
seçimler
seçimler

“Seçimlerinde özgürsün ama sonuçlarından özgür değilsin”

Hepimiz sonsuz olasılıklar dünyasında yaşıyoruz. İstediğimiz her şeyi olma, her şeyi yapma potansiyelimiz var. Attığımız her adım bir seçim, bir tercih.

Biliyorum, çoğu zaman yaşadıklarımızı kendimiz seçtiğimiz için değil, mecbur olduğum için yaşıyoruz zannediyoruz.

Bunun en önemli sebebi de, yaptığımız seçimlerin sonuçlarını hesaba katmamamız. Biz istediğimizi seçelim ama onun sonucu beraberinde gelmesin istiyoruz. Halbuki yaptığımız her tercihin kendi doğal sonucu var.

Benim gibi şemsiye kullanmayı sevmeyenlerdenseniz, ıslanacağınız garantidir. “Ben şemsiye kullanmayı sevmiyorum ve ıslanmak da istemiyorum. Bunun için yağmur hiç yağmasın” demek kontrolünüz olmayan konuları kontrol etme çabasını da beraberinde getirir ve bu boşa çaba sadece stres miktarınızı arttırır.

Ya da ilişkide olmayı seçtiğiniz kişi için “Bu ve bu huyları güzel ama şu ve şu huyları iyi değil, onları yapmasın” demek yine aynı şekilde kontrolünüz olmayan şeyleri kontrol etmeye çalışma ve artan stres miktarını getirir beraberinde. İlişkide olduğunuz kişi komple bir pakettir ve içinden cımbızla sevmediğiniz tarafları çıkarmaya çalışmak(eğer kişi kendi istemezse) çok da olası değildir.

Birisine “Hayır” dediğiniz zaman üzülmek doğal bir sonuçtur. Hem “Hayır” demek, sonra da onun doğal sonucu olan üzüntünüz için karşı tarafı suçlamak sadece biriktirdiğiniz negatif duygu yükünü arttıracaktır.

Örnekleri çoğaltmak mümkün. Bununla beraber işleyiş değişmez. Bu dünyadaki evrensel işleyiş sebep-sonuç ilişkisine dayalıdır. Her deneyimin bir sonucu vardır.

Yalnız şunun altını çizmek istiyorum, cezası veya katlanılması gereken sonucu demiyorum kesinlikle. Sonucun bir ceza veya katlanılması gereken bir durum olduğunu düşünmek tamamen bizim zihnimizdeki yorumla alakalıdır. Sonuç, sadece sonuçtur. Negatif veya pozitif değil. Sonucun bizim için pozitif mi negatif mi olacağı bizim zaman içindeki bakış açımıza bağlıdır.

Bu sebeple herhangi bir konu ile ilgili seçim arifesindeyseniz, olası tüm sonuçları listeleyin. Bakın bakalım, bu sonuçlar sizin için kabul edilebilir mi kabul edilemez mi? Sizin sınırlarınızı ihlal mi ediyor yoksa bunlarla yaşayabilir misiniz?

Ve kararlarınızı bu değerlendirmenin ışığında yapın çünkü tüm seçimlerimizde özgürüz ama sonuçlarından özgür değiliz.

Herkese mutlu bir hafta diliyorum.

Sevgiyle kalın

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.