ÇABA MI, EMEK Mİ?

0
3588
yakamoz
yakamoz

Hayallerimize doğru ilerlerken kendimize sormamız gereken en önemli sorulardan bir tanesi bu: “Hayallerim için çaba mı harcıyorum, emek mi veriyorum?”

Eğer sadece çaba harcıyorsanız, kendinizi yoruyor ve şikayet moduna zemin hazırlıyorsunuz demektir.

Oysa akılcı bir şekilde emek veriyorsanız, attığınız adımlarla içiniz rahat bir şekilde ilerliyor ve fiziksel olarak yorulsanız bile ‘iyi ki böyle yaptım’ diyebiliyorsunuz demektir.

Şöyle bir örnek vereyim. Tekerleği çamura saplanmış bir arabayı çamurdan çıkarmak için sürekli gaza basmak ve arabanın patinaj yapmasına sebep olmak nafile bir çabadır. Evet, ortada bir eylem vardır ama sizi yorar, bıktırır ve bir süre sonra ayaklarınız çamur içinde kalır.

Tekerleğin altına bir tahta parçası yerleştirmek ve yavaşça gaza basmak ise akılcı bir emektir ve sizi olduğunuz durumdan çıkaracak yegane şeydir.

Ben uzun yıllar ikisini birbirine karıştırdım. İsteklerim için çok çabalamam, uğraşmam, didinmem gerek zannettim. Hayatın mücadele olduğunu düşündüm. İsteklerimin bir kısmını elde ettim ama ben de bittim.

Ve dedim ki: “Hayat artık kolay aksın, isteklerim için mücadele etmeme gerek kalmasın”

Sonraki süreçte ise düşünce tarzımı değiştirirsem isteklerim bana kendiliğinden gelir zannettim. Gerçi o sırada boş durmadım, hem dinlendim hem de düşünce alışkanlığım üzerinde çalıştım 🙂

Sonunda anladım ki; hem düşüncelerin üzerinde çalışılacak hem de harekete geçilecek yani akılcı bir şekilde emek verilecek. Emek olmadan yemek olmaz sözü kesinlikle doğru!

Fakat çoğu zaman emek verdiğimizi zannederken boş bir çabalama ve mücadele etme sürecine giriyoruz. O zaman da ya bir süre sonra yorulup bıktığımız için bırakıyoruz ya da isteğimizi elde etsek bile tadını çıkaramıyoruz. Onun yerine bir sonraki hedef için çabalamaya başlıyoruz.

Bu sebeple arada bir durmak, içimize dönmek ve kendimize şu soruyu sormamız son derece önemli: “Ben hayallerim için emek mi veriyorum yoksa çaba mı harcıyorum?”

Harcadıklarımız tüketilir gider ama verdiklerimiz katlanarak bize geri döner. Bu sebeple bu ikisinin ayırdına iyi varmalı, gereksiz bir çaba içinde olduğumuzu fark ettiğiniz zaman durmayı ve yaptıklarımızı değiştirmeyi bilmeliyiz. Einstein’ın dediği gibi; aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar beklemek deliliktir.

Hepimize bunun ayırdına varabildiğimiz harika bir hafta diliyorum.

Sevgiyle kalın.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.