ÖNEMSİZLERİ ELEMEK

0
2134
önemsizleri elemek
önemsizleri elemek

Her şeyin belli bir kapasitesi var. Bir bardağa belli miktarda su doldurabilir, bir tabağa belli miktarda yemek koyabilirsiniz. Her ne kadar açık büfe yerlerde bazen tabağa aşırı yükleme yapabilsek bile, yine de belli bir limit var:)

Aynı şey biz insanlar için de geçerli. Bir gün içinde belli miktarda iş yapabilir, belli miktarda düşünce üretebilir veya belli miktarda konuşabiliriz. Bazılarımız için oranlar yüksek olsa bile yine de durum değişmiyor.

Buradaki kritik soru şu: Hangi işleri yapmayı seçiyorsunuz? Hangi düşünceleri üretmeyi tercih ediyorsunuz? Hangi sözcükleri sarf etmeyi yeğliyorsunuz?

Gelişen teknoloji sayesinde bilgiye ulaşım o kadar kolay ki, bu durum çoğu zaman hayatımızı kolaylaştırırken zaman zaman da önemsiz şeylerin peşinden gitmemize ve bizim için önemli olan konuları gözden kaçırmamıza sebep oluyor.

Bazen de sadece hayır diyemediğimiz için gereksiz birçok şeyi üstlenmek durumunda kalıyoruz. Günün sonunda ise, bizim için gerçekten önemli olan konu ile ilgili her hangi bir adım atamamış ama feci şekilde yorulmuş buluyoruz kendimizi.

Eh, üzerine çok da vazife olmayan şeyleri yapan kişiler daha çok yorgunluk hisseder her zaman. Oysa kendi öncelikleri doğrultusunda ilerleyen kişi fiziksel olarak yorulsa bile ruhen tatmin olmuş olduğu için bu derece bir yorgunluk hissetmez.

Peki, bu durumla nasıl baş edebiliriz?

İlk adım, öncelik listesi yapmaktır. Bugün, bu hafta, bu ay, bu yıl için önceliklerim neler? Net olmak çok önemlidir. Çoğu kişi ne istediğini bildiğini zanneder ama aslında üzerinde tam olarak düşünmemiştir bile ve hayatın sürüklediği şekilde ilerler.

Önceliklerinizi madde madde yazmanızı sonra bunları da bir sıraya sokmanızı öneririm:) Aksi takdirde bu kadar fazla önceliğe yine yetişemeyecek ve hiç birinin hakkını veremeyeceksiniz.

Sonrasında da bu maddeleri aklınızda tutarak atın adımlarınızı. Önemsiz ne varsa eleyin; gereksiz mesajlar, gereksiz işler, gereksiz insanlar… Sizi odağınızdan çeken ne varsa eleyin ve bu elemeyi yaparken de suçluluk hissetmeyin.

Gerekli olduğu zaman hayır deyin. ‘Hayır’ doğru yerde ve zamanda kullanıldığı takdirde hayatınızı kolaylaştıran bir kelimedir.

Biliyorum ‘tüm bunları yap’ demekle çoğu zaman olmuyor. Eğer yapamıyorsanız veya yapmaya çalışırken suçluluk hissediyorsanız, takılıp kaldığınız inanç kalıplarınız var demektir. Bunları tespit etmek ve değiştirmek son derece önemli. Kendiniz yapabilirsiniz veya bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Yeter ki yaşamınızdaki önemsizleri eleyin. Eleyin ki, önemlilere yer açılsın.

Sevgiyle kalın

 

 

 

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.