BANA YENİ BİR BEN LAZIM

0
1465
yeni yıl
yeni yıl

Çoğumuz yılın bu dönemlerinde yeni yılla ilgili güzel hayaller kurarız. Yeni kararlar alır, dileklerde bulunur ve istek listeleri hazırlarız. Gerçekten de yaratımın ateşleyici gücü istemektir, istek olmadan değişim gerçekleşmez. Bu sebeple istekte bulunmak son derece önemli.

İnanarak istediğimiz, üzerinde emek verdiğimiz ve bağımlı olmadığımız tüm isteklerimiz gerçekleşir. Evrensel işleyiş bu şekilde. Çoğu kişinin ‘benim isteklerim gerçekleşmiyor’ diye düşünmesinin sebebi; ya gerçekten inanmamaları, ya emek harcama konusunda tereddütlerinin olması ya da isteklerine bağımlı olmalarıdır.

Bunları aşmak için bu yıl değişik tarzda bir istek listesi oluşturmayı önereceğim.

İlk adım, yeni yıldan beklentilerinizi madde madde yazmak. Kaç madde olduğu size kalmış ama bence olabildiği kadar çok yazın, 15-20 madde, hatta daha bile fazla yazabilirsiniz. Sonuçta koskoca 365 gün var önünüzde, niye isteklerinize sınır koyasınız ki.

İkinci adım, istek listenizden sizin için daha önemli olan 3 maddeyi seçmek. Seçiminizi yaparken dürüst olun; olması gerektiğini düşündüklerinizi değil gerçekten tüm kalbinizle istediklerinizi seçin. Ayrıca 3 maddeyi seçerken, hangi isteklerinizin gerçekleşmesi halinde hayatınızın diğer alanlarının olumlu etkileneceğini de göz önünde bulundurabilirsiniz.

Gelelim 3. ve bence en önemli adıma; yani yukarıda seçtiğiniz isteklere sahip olmuş kişinin nasıl bir insan olduğunu tanımlamaya.  Hayalinize sahip olmuş bu kişi,

  • *Nasıl davranır?
  • *Hayata ve kendisine bakış açısı nasıldır?
  • *Etrafı ile ilişkileri nasıldır?
  • *Hayatından ne kadar memnundur?
  • *Neler hisseder?
  • *Neler düşünür?
  • *Neler yapar?

Benim aklıma gelmeyen ama sizin aklınıza gelen başka sorular varsa, onları da ilave edin lütfen ve uzun uzun tasvir edin bu kişiyi. Aynı bir oyuncunun rolüne hazırlandığı gibi iyice özümseyin hayalinizin kahramanını.

4. adım; kendinizin şu anki haliyle, yukarıda tanımladığınız kişi arasındaki mesafeyi anlamak ve o mesafeyi kapatmak için neleri değiştirmeniz gerektiğini keşfetmek. Hayallerine ulaşmış o kişi olmak için kendinizde neleri değiştirmeniz gerekli? Belki sabahları daha mutlu uyanmalı, kendinizi başkalarıyla kıyaslamayı bırakmalı, spor yapmaya başlamalı, para biriktirmeye alışmalı, hayır demeyi öğrenmeli ve kendi yaşamınıza yatırım yapmaya başlamalısınız, kim bilir… Artık bu keşif tamamen size kalmış.

Bu noktadan sonra, isteklerinizi düşünmekten ziyade kendinizi dönüştürmek üzerine çalışmanızın daha önemli olduğunu düşünüyorum, hele ki isteklerinize bağımlılığınız varsa.

Zaten isteklerinize sahip olduğunuzda mutlu olacağınızı düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Sizi asıl mutlu edecek şey, yaşadığınız dönüşüm olacak. Ve isteklerinizin olup olmamasına çok da takılmadan kendinizi dönüştürmeyi başarabildiğiniz noktada, tüm istekleriniz size doğru gelmeye başlayacaklar.

Jim Carrey’in çok sevdiğim bir sözü var : “Umarım herkes bir gün zengin ve ünlü olur ve hayallerinin hepsine kavuşur, böylece aranılan esas cevabın bu olmadığını anlar”

Bol bol isteyin, bol bol hayal kurun ve hayallerinizin peşinden koşun.

Hayalleriniz gerçekleştiğinizde ne kadar mutlu olacağınız için değil, ne kadar dönüşmüş olacağınız için…

Hepinize içinizdeki potansiyeli fark ettiğiniz harika bir yıl diliyorum. Umarım yeni yıl, siz her ne istiyorsanız onu getirir.

Yeni yılda ‘bana yeni bir ben lazım’ diyorsanız info@ozge.biz.tr adresinden benimle iletişime geçebilir, #hayatböylegüzel paylaşımları için @cuhadarogluozge Instagram hesabımı takip edebilirsiniz.

Sevgiyle kalın

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.