UFAK ŞEYLERİ DERT ETME!

0
2483
ufak şeyleri dert etme
ufak şeyleri dert etme

Huzurlu bir yaşam sürmenin iki ana kuralı vardır:

1) Ufak şeyleri dert etme!
2) Neredeyse tamamına yakını ufak şeylerdir.

Bu iki kuralı benimser ve yaşamınıza entegre etmeyi başarabilirseniz, mutlu bir hayat sürmenin anahtarını elinizde tuttuğunuzu söyleyebilirim.

Bu bakış açısının iki sebeple faydası vardır.

Birincisi; gündelik hayatınızda canınızı sıkan şeylerin yüzde doksanı gerçekten de ufak şeylerdir.

Hızlıca bir yere yetişmeye çalışırken bir inşaat kamyonu sebebiyle yolun kapanması, tam bir sunum yapacakken ekipmanlardan birisinin arızalanması, yemek yaparken ana malzemenin bozulmuş olduğunu fark etmeniz, çayınızı ve kitabınızı elinize almış oturduğunuz sırada telefonun veya kapının çalması, …

Örnekleri çoğaltmak mümkün ama hepimizin gündelik hayatı birçok ufak şeyden oluşmaktadır ve en çok canımızı sıkan şeyler de bunlarla ilgili yaşanan aksiliklerdir.

Halbuki yaşamda sizin için önem arz eden konuların ne olduğuna baktığınız zaman, yaşanan bu aksiliklerin gerçekten de hiçbir değeri yoktur.

Varacağınız yere 10 dakika geç gitseniz ne olur? Ya da sunumunuzun umduğunuz kadar iyi geçmemesi iş hayatındaki başarınızın gerçekten tek göstergesi midir?

Bu aksilikleri gereğinden fazla önemsemenizin tek sebebi bugüne kadar sahip olduğunuz düşünce alışkanlığıdır. Ve her alışkanlık gibi, düşünce alışkanlığı da biraz emekle değiştirilebilir.

İkinci faydası ise; sorunları ufak şeyler olarak gördüğünüz zaman onlara bir çözüm bulmak çok daha kolaydır.
Bu bakış açısı ufak şeylerde işe yaradığı gibi, hayatınızın önemli olarak nitelendirdiğiniz alanlarında yaşanan nispeten büyük (!) sıkıntılar için de çok yardımcı olan bir düşünce tarzıdır.

Aksi takdirde sorun iyice gözünüzde büyür ve çözümü bulmak imkansız hale gelmeye başlar.

Çünkü bir sorunu çözmek için elimizdeki en etkin araç sahip olduğumuz bakış açısıdır.

Bu sebeple siz siz olun, ufak şeyleri dert etmeyin ve dert ettiğiniz şeylerin tamamına yakını gerçekten de ufak şeylerdir 🙂

Boş verebildiğiniz güzel bir hafta diliyorum.

Eğer yaşamınızda bir değişim arzu eder ve olasılıklarınız hakkında daha detaylı görüşmek isterseniz, KOÇLUK ÖNGÖRÜŞMESİ için bana ozge@ozgecuhadaroglu.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Sevgiyle kalın.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.